Devon Hockey Umpiring Association
Public Area
Fixtures and Appointments Report
Appointments Only, for the Future Only, for Both Men and Women
Devon Hockey Umpiring Association
Devon Hockey Umpiring Association
Public Area
Fixtures and Appointments Report
Appointments Only, for the Future Only, for Both Men and Women
Appointments that have changed are shown with the person's name struck out. Indoor matches are shown in purple. Appointments from other Associations are shown in grey.
Where the venue is shown in blue, click on the venue to open a new page with a map.
League Rules require 2 Active Qualified Level 1 Umpires - In Leagues marked (*) one umpire may be a Level One Unassessd Umpire. Appointments will NOT be made by Devon HUA to games without Fixture Times or Match Venues.
Thursday 27th February 2020
Women - Premier Division 1
19:00
Isca & University of Exeter 2 v Isca & University of Exeter 3
Isca & University of Exeter 2 v Isca & University of Exeter 3

@ Blundells School
Peter Smith, Bob Whitell (umpires) Peter Hammond (umpire coach)
Friday 28th February 2020
Men - Southern 1
20:00
Okehampton v ECV Hornets
Okehampton v ECV Hornets

@ Okehampton Community College
Matt Reynolds, Peter Smith, Rob Ware (umpires) Graham Woolcock (umpire coach)
Saturday 29th February 2020
Men - Conference South
12:00
Isca B v Yeovil and Sh.
Isca B v Yeovil and Sh.

@ Exeter University (Sand based)
Mark Lecompte, Peter Smith (umpires) Peter Hammond (assessor)
12:15
PGSOB v Westbury and UB A
PGSOB v Westbury and UB A

@ University of St Mark & St John
Neil Barnes, Matt Reynolds, Rob Ware (umpires)
12:45
Sidmouth & Ottery v University of Exeter D
Sidmouth & Ottery v University of Exeter D

@ Colin Tooze SC
Simon Driver, Bob Whitell (umpires)
Men - Southern 1
14:30
East Devon v Dart
East Devon v Dart

@ St Peter's School
Martin Stoneman, Roger Triscott (umpires)
14:30
North Devon v Truro A
North Devon v Truro A

@ Park School
Peter Sim, David Yelland (umpires)
16:00
Tavistock v Torbay
Tavistock v Torbay

@ Kelly College
Mark Sims, Graham Smith (umpires)
15:00
University of Exeter E v Caradon
University of Exeter E v Caradon

@ Exeter University (Sand based)
Andrew Harvey, Peter Hodge (umpires) Sam Tallowin (umpire mentor)
Men - Southern 2
13:30
O.P.M. v Plymouth Marjon C
O.P.M. v Plymouth Marjon C

@ Lipson Community College
Phil Honey (umpire)
Men - South West 2 (*)
15:15
O.P.M. B v Teign A
O.P.M. B v Teign A

@ University of St Mark & St John
Matthew Foster, Stephen Murphy (umpires)
Men - South East 1 (*)
14:30
East Devon B v West Dorset
East Devon B v West Dorset

@ St Lukes School
Bill Goodridge, Mark Ross (umpires)
13:00
East Devon C v Chard
East Devon C v Chard

@ St Lukes School
Steve Johnston (umpire)
13:30
Isca D v North Devon A
Isca D v North Devon A

@ Exeter University (Sand based)
David Evennett, Peter Rider (umpires)
Women - Premier Division 2B
16:30
Plymouth University v Kingsbridge & Salcombe
Plymouth University v Kingsbridge & Salcombe

@ Lipson Community College
Vikki Bendle, Matt Reynolds (umpires)
Women - Sedgemoor Division 2 (*)
10:00
Isca & University of Exeter 6 v Okehampton 3
Isca & University of Exeter 6 v Okehampton 3

@ Exeter University (Water based)
Chris Hawke, Simon Tremlett (umpires) Peter Hammond (level one assessor)
Sunday 1st March 2020
Men - EH Masters (Over 60s) Cup
12:15
Devon & Cornwall Masters (Over 60) A v Indian Gym
Devon & Cornwall Masters (Over 60) A v Indian Gym

@ Exeter University (Water based)
Andrew Harvey, Peter Rider (umpires)
Mixed - EH Mixed Trophy - Tier 2 Mixed
13:15
Sidmouth & Ottery mixed v Winchester
Sidmouth & Ottery mixed v Winchester

@ Sidmouth Sports Centre
Mike Daniel, Bob Whitell (umpires)
Women - Devon Cup - Semi Finals
10:30
Plym Valley v Isca & University of Exeter 2
Plym Valley v Isca & University of Exeter 2

@ Lipson Community College
Graham Perring, Graham Smith, Mark Sims (umpires)
Women - Devon Trophy (Plate) - Semi Finals
15:00
Plym Valley 2 v Sidmouth & Ottery
Plym Valley 2 v Sidmouth & Ottery

@ Lipson Community College
Matthew Foster, Stephen Murphy (umpires)
Saturday 7th March 2020
Men - Conference South
10:00
University of Exeter D v Isca B
University of Exeter D v Isca B

@ Exeter University (Water based)
Mike Daniel, David Yelland (umpires)
Men - Central 1
15:00
University of Exeter F v Royal Wootton Bassett
University of Exeter F v Royal Wootton Bassett

@ Exeter University (Sand based)
Mark Lecompte, Graham Smith (umpires)
Men - Southern 1
12:30
Dart v Plymouth Marjon B
Dart v Plymouth Marjon B

@ King Edward VI Comm. College
Phil Honey, Martin Stoneman (umpires)
12:15
PGSOB A v Tavistock
PGSOB A v Tavistock

@ University of St Mark & St John
Andrew Harvey, Peter Sim (umpires)
14:00
Torbay v University of Exeter E
Torbay v University of Exeter E

@ Torquay Girls Grammar School
Simon Driver, Steve Pearce (umpires)
Men - Southern 2
14:00
Ashmoor A v Taunton C.S.
Ashmoor A v Taunton C.S.

@ King Edward VI Comm. College
Matt Reynolds, Roger Triscott (umpires)
Men - South West 2 (*)
15:00
Devonport Services A v Teign A
Devonport Services A v Teign A

@ Bull Point
Matthew Foster (umpire)
Men - South East 1 (*)
13:00
East Devon A v East Devon B
East Devon A v East Devon B

@ St Lukes School
Mike Harris, Mark Ross (umpires) Sam Tallowin (umpire mentor)
Women - Premier Division 1
12:30
Plymouth Marjon v Isca & University of Exeter 2
Plymouth Marjon v Isca & University of Exeter 2

@ University of St Mark & St John
David Chard, Mark Sims (umpires)
Women - Premier Division 2B
10:30
Exe 2 v Plymouth University
Exe 2 v Plymouth University

@ St Peter's School
David Evennett, Tom Haigh (umpires)
Women - South Division
10:30
Plym Valley v Okehampton
Plym Valley v Okehampton

@ Lipson Community College
Giles Ebbutt, Matthew Foster (umpires)